
SmartWool præsenterer nu resultatet af 15 års kontinuerlig produktudvikling, nemlig det fantastiske PhD-program, der indeholder - hvad mange mener - er SmartWools mest komfortable og slidstærke sokker til dato!
SmartWools PhD-modeller adskiller sig markant fra de tidligere modeller ved den såkaldte WOW (Wool On Wool) Technology™ og så det unikke 4-Degree Fit System™, der vil blive forklaret nedenfor.
SmartWool PhD Ski Med er ganske enkelt markedets lækreste og mest gennemførte skisok! Alle, der har prøvet dem, giver os ret: Det findes ikke bedre!
Denne PhD Ski Med er fremstillet af 78% af SmartWools eksklusive uldkvalitet, 21% forstærkende nylon og 1% elastisk materiale, der sikrer optimal pasform. Og der er selvfølgelig overhovedet ingen generende syninger, da disse for det første er meget bløde og for det andet placeret de helt rigtige steder.
Det meste af sokken, herunder det udsatte område foran skinnebenet, er lavet i en mellemkraftig uldfrotté, der giver god stødabsorption og varme. Omkring læggen og det øverste kantbånd er en tand tyndere, således SmartWool PhD Ski Med ikke fylder for meget, når skistøvlen spændes. De mest udsatte områder omkring tæerne, under foden og ved hælpartiet er ekstra forstærket med SmartWools nye WOW Technology™.
WOW Technology™ går ganske enkelt ud på, at man forstærker disse udsatte områder med yderligere et lag af SmartWools egen Duroyarn™, hvilket giver en øget slidstyrke på op mod 30%. Brugen af endnu mere uld har en række helt åbenlyse fordele: Det øger slidstyrken, materialets virkningsgrad og så selvfølgelig komforten.
Da WOW Technology™ reducerer indholdet af nylon, optimeres transporten af sveddamp, de varmeregulerende egenskaber forstærkes og lugtgenerne minimeres. Og sidst men ikke mindst: Mere uld betyder bedre bæredygtighed i forhold til miljøet, sammenlignet med brugen af de syntetiske materialer!
4-Degree Fit System® har fået sit navn på grund af fire separate, elastiske bånd, der højner den overordnede pasform og komforten. Disse er bånd er placeret omkring ankelen, ned langs siden af foden på både inder- og yderside og så i et kryds hen over vristen, hvilket resulterer i en helt fantastisk pasform.
Forrest og på hver side af vristen er der placeret de såkaldte Mesh Ventilation Zones™, der øger sokkens åndbarhed og øverst på vristen sidder en Contour Flex Zone™, der sikrer optimal bevægelsesfrihed.
Så SmartWools enestående sokker, der i forvejen var markedets bedste, er simpelthen blevet endnu bedre!
Et sæt SmartWool PhD Ski Med består af to identiske sokker, idet det ikke har nogen praktisk betydning at lave forskel på højre og venstre - tværtimod skaber det udelukkende problemer, hvis du kommer til at vende dem forkert!
Læs mere om SmartWool her >>>
|